Još jednom smo jutros primili uznemirujuća ažuriranja iz Crne Gore u vezi s nedavnim seizmičkim događajem. Podrhtavanja tla osjetila su i susjedna područja Bosne i Hercegovine, kao i Srbije. S obzirom na magnitudu od 5,4 po Richteru, srećom nije bilo ozlijeđenih. Danas je naš fokus na raspravi o strategijama za osobnu sigurnost tijekom potresa i važnosti pravovremene reakcije.

Razorni potencijal potresa ulijeva strah ljudima, čineći ih jednom od najstrašnijih prirodnih katastrofa. Razorne posljedice potresa koji je pogodio Tursku, odnijevši živote desetaka tisuća ljudi, svima su urezane u sjećanje. Nedavno su Crnu Goru, Srbiju i Bosnu i Hercegovinu pogodio potres jačine 5,4 po Richteru. Kako bismo vam pomogli u pripremi za takav događaj, sastavili smo detaljan priručnik koji opisuje bitne korake koje treba poduzeti kada se suočite s potresom. Održavanje pribranosti, smirenost i suzdržavanje od panike ključni su elementi kojima treba dati prioritet.

Ključno je imati na umu da određeni potresi mogu djelovati kao indikatori, signalizirajući potencijalnu pojavu većih potresa u bliskoj budućnosti. Kada se suočite s potresom i potrebom za trenutnim bijegom, poduzimanje brze akcije od iznimne je važnosti. Kako biste zaštitili glavu, zauzmite zgrčeni položaj na podu. Neophodno je da svi članovi kućanstva znaju gdje se nalazi glavni prekidač za struju, kao i glavni ventili za plin i vodu, te da znaju kako ih ispravno zatvoriti u slučaju nužde. Osim toga, preporučljivo je imati na raspolaganju osnovne zalihe, uključujući baterije, svjetiljke i pribor za prvu pomoć. U slučaju potresa u zatvorenom prostoru, ključno je ostati miran i suzdržati se od panike jer to može dovesti do impulzivnog i opasnog ponašanja.

U slučaju potresa savjetuje se da odmah zauzmete zgrčeni položaj na podu i zaštitite glavu rukama, umjesto da pokušavate bježati. Nakon što se početni potresi stišaju, preporuča se evakuirati niže prostorije u stambenim zgradama i pronaći utočište na otvorenim područjima, osiguravajući sigurnu udaljenost od drveća, ulične rasvjete, kabela i obližnjih građevina. Ako se zateknete na višem katu tijekom potresa, dajte prednost svojoj sigurnosti tražeći zaklon blizu čvrstog zida, okvira vrata ili u unutarnjem kutu sobe. Za dodatnu zaštitu, sklonite se ispod robusnog stola i zaštitite oči rukama. Kako biste osigurali osobnu sigurnost, savjetuje se kloniti se staklenih površina, vanjskih zidova, vrata ili bilo kojih predmeta koji bi mogli pasti. Također je poželjno izbjegavati pristup terasama ili balkonima. Ako je moguće, preporuča se isključiti sve izvore struje, plina i vode.

Kako biste održali sigurnost u vožnji, preporučljivo je izbjegavati parkiranje ispod podvožnjaka, dalekovoda i tunela. Umjesto toga, potražite otvoreno područje i ostanite u vozilu. Ako ste slučajno vani, osigurajte sigurnu udaljenost od potencijalnih opasnosti, poput padajućih predmeta. Za dodatnu zaštitu, zaštitite glavu rukama ili torbom. U slučaju da ostanete zarobljeni ispod krhotina, ključno je pridržavati se posebnih smjernica. Suzdržite se od paljenja šibica i pokrijte usta maramicom ili krpom. Kako biste privukli pozornost spasitelja, udarite rukom po predmetu ili cijevi. Imajte na umu da glasno vikanje može podići značajne količine prašine, što ga čini nepreporučljivim u ovom konkretnom scenariju.

Nakon potresa od iznimne je važnosti provesti precizne protokole i mjere koje daju prednost sigurnosti i pomoći u kasnijoj fazi obnove. Nakon što se početni potresi povuku, savjetuje se hitna evakuacija pogođenog područja, s primarnim fokusom na zaštitu majki u pratnji djece, zatim starijih osoba, osoba s invaliditetom i na kraju općeg stanovništva. Osim toga, ključno je osigurati posjedovanje bitnih i vrijednih stvari.

Ads