Milorad Dodik i poziv zaposlenima iz RS u institucijama BiH

Uvod

Predsednik Republike Srpske, Milorad Dodik, uputio je javni poziv zaposlenima iz RS koji rade u SIPA-i, Tužilaštvu i Sudu BiH, da se obrate nadležnim organima Republike Srpske kako bi im bilo obezbeđeno radno angažovanje u okviru entitetskih institucija. Ovaj poziv dolazi u svetlu aktuelnih političkih dešavanja i Dodikove težnje ka jačanju suvereniteta Republike Srpske unutar BiH.

Ponuda zaposlenima i ekonomski aspekt

Dodik je naglasio da će zaposleni koji se odluče za prelazak zadržati svoje činove i postavljenja, ali i da će im biti obezbeđene jednake ili veće plate u odnosu na trenutne. Istakao je da je ovo deo patriotske politike koja ima za cilj jačanje Republike Srpske, uz napomenu da je angažovanje potpuno dobrovoljno i da se nikome ne nameće.

“Pozivam sve koji rade u SIPA-i, Tužilaštvu i Sudu BiH da se obrate nadležnim organima Republike Srpske kako bismo im omogućili radno angažovanje, zadržali njihova radna mesta i činove, te im obezbedili istu ili veću platu. To je deo patriotizma i borbe za naše institucije”, izjavio je Dodik.

Odbacivanje unitarne BiH i politički stav

Dodik je ponovio svoj stav da Republika Srpska neće prihvatiti unitarizaciju BiH, naglašavajući da je Bosna i Hercegovina dogovorena zajednica i da svako odstupanje od tog principa nije prihvatljivo. Prema njegovim rečima, BiH mora prihvatiti realnost postojanja dva entiteta i da se sva pitanja moraju rešavati dogovorom, a ne nasilnim reformama.

“Mi ništa ne radimo nasilno, niti bilo kome preteći. Republika Srpska ima mehanizme da odbrani svoj kapacitet, a Bosna i Hercegovina mora prihvatiti da je dogovorena zajednica. Odbacujemo svaki pokušaj stvaranja unitarne BiH i borićemo se protiv toga”, izjavio je Dodik.

Takođe, kritikovao je dosadašnje odluke međunarodne zajednice i institucija BiH koje su, kako kaže, često donošene nasiljem i pritiscima, a predstavljene kao reforme.

Kritika državnih institucija

Dodik je istakao da Republika Srpska ne urušava dejtonska ovlašćenja BiH, već se bori protiv institucija koje su, prema njegovim rečima, veštački stvorene i nisu predviđene Dejtonskim sporazumom. Kao primer, naveo je:

  • SIPA-u
  • Sud BiH
  • Tužilaštvo BiH
  • Visoki sudski i tužilački savet (VSTS)

Nasuprot tome, naglasio je da Republika Srpska ne dovodi u pitanje institucije koje su u nadležnosti BiH poput Službe za strance ili vazduhoplovstva, što smatra dokazom da ne ruši BiH, već se bori protiv onoga što smatra neustavnim institucijama.

Poziv na mir i odgovornost

Dodik je posebno naglasio da ne podržava bilo kakav vid međunacionalnih sukoba i da Republika Srpska nema neprijateljski stav prema drugim narodima. U tom kontekstu, pozvao je Srbe da ne napadaju pripadnike drugih etničkih grupa i obećao da će svako ko ugrozi život bilo kog građanina biti procesuiran.

“Nemamo ništa protiv muslimana niti bilo kog drugog naroda. Učiniću sve da svaki Srbin koji ugrozi život pripadnika drugog naroda bude procesuiran“, istakao je Dodik.

Zaključak

Dodikov poziv zaposlenima u državnim institucijama BiH predstavlja deo šire strategije jačanja autonomije Republike Srpske i smanjenja uticaja državnih organa u nadležnostima koje, prema njegovom tumačenju, nisu predviđene Dejtonskim sporazumom. Njegova poruka o ekonomskim pogodnostima i zaštiti prava zaposlenih ima za cilj motivisanje kadrova da pređu u institucije Republike Srpske, dok politički aspekt ukazuje na nastavak sukoba u vezi sa budućim ustrojstvom Bosne i Hercegovine. Dodik je jasno stavio do znanja da će se boriti protiv unitarne BiH, ali da neće dozvoliti nasilje i međunacionalne sukobe.

Ads