Milorad Dodik, lider SNSD-a, rekao je da Izborni zakon Republike Srpske neće biti donesen u narednih mjesec dana zbog proceduralnih pitanja. Unatoč ovom neuspjehu, priznao je nužnost izlaska na predstojeće izbore, a pritom je razmotrio i mogućnost ometanja rada CIK-a kako bi se izbori odgodili. Dodik je izjavio: “Nismo uspjeli ispoštovati rokove, pa ćemo se morati prijaviti za lokalne izbore i čekati ishod našeg zakona. Vjerojatno je da ćemo nerado izaći na izbore. No, ako bude izvedivo, idemo u tranziciju. na provedbu našeg zakona, koji kaže da su prava koja provodi Centralna izborna komisija Bosne i Hercegovine ništavna u Republici Srpskoj.

Prema njegovim zapažanjima, očekuje se da će predstojeće Opće izbore za dvije godine RS provesti u skladu s postojećim entitetskim zakonom.

Dodik je u razgovoru za “Politiku” predložio alternativni pristup: kočenje napretka i čekanje donošenja naših zakona prije raspisivanja izbora na proljeće. Ova se taktika, primijetio je, primjenjivala u prošlosti, što ju čini održivom opcijom.

Na pitanje o vjerojatnom ishodu sudskog postupka protiv njega zbog nepoštivanja odluka Christiana Schmidta, odgovorio je sugerirajući da se samo Srbi suočavaju s kolektivnom osudom, dok su ostali podvrgnuti pukim karikaturama pravde.

Dodik je izrazio namjeru da razotkrije neracionalnost nezakonitog inkvizicijskog suda. Otkrio je da su njegova i financijska evidencija njegove obitelji pomno ispitana u 48 zemalja, pri čemu je svaki trošak, uključujući hotelske račune, temeljito pregledan. Naposljetku, Dodik se našao na suđenju jednostavno zato što nije previše cijenio Schmidta.

Vlasti iz Republike Srpske nekoliko mjeseci inzistiraju da će lokalne izbore provesti u skladu s nedavno usvojenim Izbornim zakonom RS-a, koji zbog nedovršenih procedura nije stupio na snagu.

Uz nedavna otkrića o nezakonitom prijenosu državne ovlasti na drugi entitet, čini se da je sve ostalo samo na obećanju mogućih budućih akcija.

Dodatno je dodatno pojačao Dodikove nevolje izjavama da će pokrenuti “proces osamostaljenja” entiteta ako Generalna skupština Ujedinjenih naroda donese rezoluciju o genocidu u Srebrenici. Međutim, on se više ne osvrće na ovu temu.

Proces ne napreduje autonomno, jer odbija priznati autoritet nadređenog predstavnika. To odbijanje vidljivo je iu primjedbama onih koji su nekada bili njegovi kolege.

Profesor Nenad Kecmanović u zapaženom komentaru ističe da će “susjedi Bošnjaci” promijeniti svoju politiku kada Amerikanci dođu u stanje ranjivosti.

Kecmanović je izrazio skepsu, ustvrdivši da susjedi Bošnjaci teško da će napraviti bilo kakve promjene osim ako SAD ne oslabe ili im Donald Trump izričito ne savjetuje da se oslanjaju na američku vojnu potporu u Neumskom kanalu.

Sa stajališta prevladavajuće srbijanske politike postaje imperativ imati strpljenja i čekati povoljnije okolnosti.

Ads