Dodik Ignoriše Poziv za Ispitivanje: Tužilaštvo BiH Razmatra Centralnu Potragu

Uvod

Predsednik Republike Srpske, Milorad Dodik, suočen je s pravnim izazovima nakon što je odbio da primi zvaničan poziv za ispitivanje u Tužilaštvu Bosne i Hercegovine. Njegova odluka da ignoriše ovaj poziv pokrenula je razmatranje novih mera od strane pravosudnih organa, uključujući mogućnost izdavanja naredbe za njegovo privođenje. Ovaj razvoj situacije dovodi do napetosti između institucija u BiH i vlasti Republike Srpske.

Razrada

Odbijanje Poziva i Posledice

Poziv za ispitivanje poslat je putem Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA) i bio je zakazan za 12. mart. Međutim, Dodik je odbio da ga preuzme, čime se postavlja pitanje daljih postupaka Tužilaštva BiH. S obzirom na to da se verovatno neće odazvati, pravosudni organi razmatraju izdavanje naredbe za njegovo privođenje.

Još uvek nije precizirano kojoj će policijskoj agenciji biti dodeljen ovaj zadatak, ali nije planirano angažovanje velikih policijskih snaga. Očekuje se da će nekoliko policijskih službenika pokušati da lociraju Dodika i utvrde njegovu dostupnost. Ako se zvanično utvrdi da je “nedostupan”, Tužilaštvo BiH može izdati centralnu potragu.

Šta Predstavlja Centralna Potraga?

Centralna potraga se raspisuje kada se pretpostavlja da se tražena osoba nalazi na teritoriji BiH, ali nije poznata njena tačna lokacija. Ova vrsta poternice se unosi u sistem svih policijskih jedinica, uključujući i Graničnu policiju BiH. Kada se Dodik bude identifikovan u javnosti ili na nekoj poznatoj lokaciji, policija će biti obavezna da ga privede.

Važno je napomenuti da ovim pristupom Tužilaštvo BiH izbegava direktne policijske akcije. Dakle, neće biti pokušaja hapšenja u njegovom kabinetu u Palati predsednika RS, niti na zvaničnim državnim sastancima.

Dodikovi Potezi i Osećaj Nesigurnosti

Prema informacijama portala Istraga.ba, Dodik je svestan mogućnosti privođenja i preduzima mere da izbegne hapšenje. U ponedeljak uveče, umesto da prespava u svojoj kući u Bakincima kod Banja Luke, on je odlučio da noć provede u zgradi Vlade RS.

Interesantno, kako bi zavarali moguće nadzorne službe, njegov tim je poslao prazan službeni automobil ka njegovoj kući, stvarajući utisak da je on unutra. Ovo sugeriše da Dodik oseća pritisak i moguće posledice zvaničnih istraga.

Planovi Vlasti RS: Osnivanje Specijalnog Tužilaštva

U isto vreme, vlasti Republike Srpske ubrzano rade na donošenju zakona koji bi omogućio formiranje Specijalnog tužilaštva RS. Ovaj pravosudni organ bi imao ovlašćenja da procesuira “sve one koji ugrožavaju ustavni poredak RS”.

Prema predlogu zakona, Specijalni tužilac bi imao sledeće nadležnosti:

  • Izdavanje naloga za hapšenje osoba koje vlasti RS smatraju pretnjom,
  • Nadzor nad državnim organima RS i obavezivanje istih na saradnju,
  • Korišćenje tehničkih sredstava i opreme za sprovođenje istraga,
  • Hitno procesuiranje “napada” na ustavni poredak RS.

Ako ovaj zakon bude usvojen, mogao bi stupiti na snagu krajem nedelje, nakon glasanja u Narodnoj skupštini RS.

Zaključak

Odbijanje Milorada Dodika da prihvati poziv na saslušanje izazvalo je ozbiljne pravne i političke posledice. Tužilaštvo BiH razmatra centralnu potragu kako bi osiguralo njegovo prisustvo pred pravosudnim organima, dok vlasti RS ubrzano rade na donošenju zakona koji bi im dao dodatne pravne alate za odbranu sopstvenih interesa.

Kako će se situacija razvijati u narednim danima, ostaje da se vidi, ali je jasno da ovaj slučaj dodatno produbljuje političke tenzije u Bosni i Hercegovini.

Ads