Uvod

Danas su u Republici Srpskoj održane dvije posebne sjednice Narodne skupštine Republike Srpske (NSRS), čime su pokrenute važne zakonodavne inicijative. Predsjednik NSRS, Nenad Stevandić, objasnio je razloge sazivanja ovih sjednica i istakao ključne teme koje su bile predmet rasprave.

Dvije sjednice NSRS i izmjena Ustava

Prema riječima Stevandića, prva sjednica održana je u 11 časova, a njen glavni cilj bio je predlaganje Odluke o izmjeni Ustava RS. Već sat vremena kasnije, u 12 časova, održana je druga sjednica, na kojoj je usvojen Nacrt izmjena Ustava. Ovaj postupak je sproveden iz tehničkih razloga, kako bi se obezbijedio nesmetan tok izmjena i donošenja novih odredbi.

Kako bi se proces izmjene Ustava odvijao efikasnije, formirana je Radna grupa od devet članova koja će pomagati Odboru za ustavna pitanja u razmatranju i pripremi prijedloga izmjena. Jedna od značajnih novina koju će novi Ustav donijeti jeste regulisanje pitanja digitalnog vlasništva, što predstavlja korak ka modernizaciji pravnog sistema RS.

Autentičnost Ustava i zaštita ustavnog poretka

Jedna od ključnih tema druge posebne sjednice bila je diskusija o Zakonu o zaštiti ustavnog uređenja RS. Prema riječima Stevandića, ovaj zakon će biti restriktivan prema onima koji krše Ustav Republike Srpske, što znači da će se uvesti strože mjere i sankcije za nepoštovanje ustavnog poretka.

“Ustav RS je autentičan dokument i najstariji pravni akt u BiH. Ustav BiH je tzv. ugovoreni Ustav. Mi možemo smatrati da smo sa pravnog aspekta već u nekoj vrsti arbitraže i da se to ne može završiti na domaćem nivou,” istakao je Stevandić.

Ova izjava ukazuje na pravnu kompleksnost odnosa između Ustava RS i Ustava BiH, kao i na potencijalne pravne izazove koji mogu nastati u sprovođenju novih zakonskih rješenja.

Planovi za redovnu sjednicu NSRS

Pored dvije posebne sjednice, najavljena je i redovna sjednica NSRS, koja je planirana za narednu sedmicu. Na dnevnom redu će se naći 26 tačaka, a jedna od najznačajnijih biće prijedlog povećanja plata u javnom sektoru RS.

Stevandić je takođe komentarisao kritike opozicije, posebno Srpske demokratske stranke (SDS), rekavši:

“Priča SDS-a o Vladi RS u sjeni vodi u destrukciju. SDS je postao mala partija koja zloupotrebljava ljude u RS. Oni su podređeni Sarajevu.”

Pitanje imuniteta narodnih poslanika i odnos sa Tužilaštvom BiH

Još jedna važna tema koju je Stevandić istakao jeste pitanje imuniteta narodnih poslanika. On je izrazio želju da o ovom pitanju razgovara sa Tužilaštvom BiH, naglašavajući da Ustav RS garantuje imunitet narodnim poslanicima, ali da se on nepoštuje.

“U vrlo sam neugodnoj poziciji i volio bih da imam priliku da razgovaram sa Tužilaštvom. Kod mene ne postoji strah. Ako treba da poginem za ovu zemlju, da trpim torturu, spreman sam. Sve što radim, radim u interesu Republike Srpske.”

Ova izjava oslikava ozbiljnost situacije i političku tenziju u vezi sa statusom narodnih poslanika i njihovim pravima u okviru pravnog sistema BiH.

Pitanje plata i status službenika u RS

Stevandić je takođe komentarisao i pitanje zapošljavanja i zarada službenika, ističući da već poznaje pojedince koji su prešli iz SIPA-e u MUP RS. Kao jedan od razloga za ovaj prelazak naveo je veće plate u MUP RS.

“Dužnost nas koji radimo u RS je da niko ne bude ugrožen u RS. Već poznajem neke ljude koji su prešli u MUP RS. Ovdje su plaće veće.”

Ova izjava upućuje na razlike u finansijskim uslovima rada između različitih institucija, ali i na političke i bezbjednosne implikacije prelaska kadrova iz državnih u entitetske institucije.

Zaključak

Današnje posebne sjednice NSRS bile su ključne za pokretanje izmjena Ustava RS i donošenje Zakona o zaštiti ustavnog uređenja. Istovremeno, najavljena redovna sjednica donosi važne teme poput povećanja plata u javnom sektoru.

Stevandićeve izjave oslikavaju trenutnu političku dinamiku u RS, posebno u pogledu odnosa sa opozicijom, Tužilaštvom BiH i državnim institucijama. Nastavak ovih rasprava u narednim sedmicama mogao bi donijeti dalje pravne i političke izazove, ali i oblikovati pravni sistem RS u kontekstu budućih promjena.

Ads