Proces priprema za sezonu već je počeo. Na portalu MojPosao ove je godine objavljeno preko 2000 oglasa za zapošljavanje sezonskih radnika. Dok je količina ostala na razini prošle godine, evidentno je da je krenula potraga za sezonskim radnicima.
Kako piše Danas.hr, MojPosao je otkrio da se ovakvi oglasi prvenstveno viđaju u sektoru turizma i ugostiteljstva. Uobičajena radna mjesta koja imaju najveću potražnju uključuju konobara, barmena, kuhara, pomoćnika u kuhinji, trgovca, prodavača i recepcionara.
Kolika je predviđena plaća za sezonske radnike?
Visina mjesečne zarade ovisi o prirodi posla, no anketirani na portalu MojPosao za sezonsko zapošljavanje predviđaju minimalni neto prihod od 1.307 eura mjesečno. To predstavlja porast od 6 posto u odnosu na prethodnu godinu, navode ispitanici.
Kuhari imaju najveća očekivanja za plaću, a ciljaju na minimalno 1.482 eura mjesečno. Konobari predviđaju prosječnu mjesečnu plaću od 1.408 eura, dok recepcioneri traže minimalnu plaću od 1.259 eura. I konobari i sobarice očekuju najmanje 1145 eura, dok pomoćnici u kuhinji ciljaju na 1322 eura. U sezonskoj djelatnosti skladištari očekuju mjesečnu plaću od 1050 eura, a prodavači 1105 eura.
Plaće za ovu godinu bilježe rast u odnosu na prethodnu godinu.
Postoji mogućnost povećanja plaća sezonskih radnika u nadolazećoj godini u odnosu na 2023. godinu, s obzirom na povijesno povećanje plaća u sektoru turizma i ugostiteljstva. Prema podacima servisa MojaPlaća, prosječna mjesečna neto plaća u djelatnosti turizma i ugostiteljstva u prva četiri mjeseca ove godine iznosila je 1.139 eura, što predstavlja rast od 10 posto u odnosu na prethodnu godinu.
Povećanje plaća predviđaju i udruge poslodavaca u Hrvatskoj.
U Udruzi ugostiteljstva i turizma HUP-a istaknuli su da plaće u turističkoj djelatnosti kontinuirano rastu, a samo u posljednje dvije godine zabilježile su rast od 27,5 posto. Očekuje se da će se ovaj uzlazni trend rasta plaća nastaviti i tijekom tekuće godine. Štoviše, poslodavci u ovom sektoru nude i dodatne povlastice poput smještaja i prehrane, pa je turistička djelatnost zbog povoljnih uvjeta rada sve privlačniji izbor za zapošljavanje.
Preduvjet je poznavanje engleskog, njemačkog i talijanskog jezika.
Najveća potražnja za sezonskim radnicima je u Splitsko-dalmatinskoj županiji, a odmah iza nje slijede Primorsko-goranska, Istarska, Zadarska i Dubrovačko-neretvanska županija. Što se tiče zahtjeva za posao, trećina oglasa navodi potrebu za poznavanjem stranog jezika, prvenstveno engleskog, ali i njemačkog i talijanskog.
Prema podacima portala MojPosao, oko 33% oglasa traži i prethodno radno iskustvo, u prosjeku 1,6 godina. U 71% oglasa stručna sprema je obavezna, dok je za preostalih 29% poslodavaca nevažna.
Bit će potreban veći broj radnika u odnosu na prethodnu godinu.
Što se tiče sezonskih projekcija, Udruga ugostiteljstva i turizma HUP-a provela je internu anketu o radnoj snazi u turizmu, koja je pokazala da će oko 38 posto sezonskih zaposlenika u 2024. godini biti s međunarodnih tržišta. Dodatno, očekuje se rast potražnje za sezonskim radnicima u turizmu od osam posto u odnosu na 2023. godinu. Ukupno, to je otprilike 50-60 tisuća raspoloživih sezonskih radnih mjesta.
Radnici iz Hrvatske čine većinu zaposlenih u najvećim turističkim tvrtkama, a čine dvije trećine radne snage. Otprilike 20 posto radnika dolazi iz susjednih zemalja, dok je preostalih 10 posto iz udaljenijih zemalja. Broj izdanih radnih dozvola porastao je za 40 posto u odnosu na prethodnu godinu, a taj trend rasta nastavljen je i početkom 2024. godine.
Iz Udruge ugostiteljstva i turizma HUP ističu da je zbog prethodnih priprema poslodavaca i ranog otvaranja turističkih objekata u prvom kvartalu ove godine zabilježen porast zahtjeva za radnim dozvolama za 52 posto.
No, ostaje pitanje: što je s domaćim radnicima? U HUP-u smatraju da još ima dovoljno mogućnosti za veće uključivanje domaćih radnika. Sugeriraju da bi dobro došlo provođenje fleksibilnijih propisa za privremene i povremene poslove, kao i usklađivanje obrazovnih programa sa zahtjevima tržišta rada.