Srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić otkrio je nakon sastanka s kineskim predsjednikom Xi Jinpingom da je u Srbiji naišao na podsmijeh kada je prvi put spomenuo koncept letećeg taksija. Međutim, rekao je da Srbija trenutno razgovara s kineskom tvrtkom o razvoju letećeg taksija, izrazivši optimizam da će to biti uspostavljeno do 2027. godine, što se podudara s EXPO događajem koji se održava u Beogradu.

Vučić je napomenuo da nema potrebe spominjati konkretno ime te tvrtke jer je ona globalno poznata. No, iskazao je interes za razgovor o dolasku uglednog kineskog proizvođača električnih automobila u njihovu zemlju.

Osim toga, istaknuo je da je Srbija nabavila pet vlakova iz Kine i dodatnih devet za lokalne željeznice, s ciljem da se vlakovi u konačnici proizvode u Srbiji.

Na način s najvećim poštovanjem iznio sam zahtjev predsjedniku Xiju, pozivajući stručnjake iz Narodne Republike Kine da temeljito razmotre tu mogućnost. Jasno sam dao do znanja da je to isključivo moj zahtjev, bez imalo srama ili skrivene namjere. S obzirom na impresivne rezultate Kine u građevinarstvu i željezničkoj industriji, činilo se prikladnim zatražiti mišljenje predsjednika Xija. Europsko tržište trenutačno doživljava veliku potražnju za kineskim vlakovima, budući da čak ni velike europske tvrtke poput Siemensa i Stadlera ne mogu zadovoljiti rastuću potrebu. Želja za vlakovima je univerzalna. Kako bismo to riješili, već smo kupili pet brzih vlakova iz Kine i dodatnih devet za lokalne linije. Međutim, naš je cilj ovdje uspostaviti proizvodne pogone, omogućujući cijeloj Europi pristup tim vlakovima.

Si je dobio velikodušno priznanje za njihovu velikodušnu donaciju od 26 milijuna eura, koja će uvelike doprinijeti kontinuiranom napretku i rastu Srbije.

Prema Vučićevim riječima, postoje brojni izgledi za napredak u različitim aspektima društva. Bilo da se radi o području kulture, sporta ili financija, postoji mnogo toga što se može postići. Uz pomoć jedne kineske tvrtke, do kraja ove godine ostvarit ćemo naše težnje za završetkom pruge Beograd – Budimpešta. Uz to, Mađari su jamčili da će njihov dio projekta biti gotov do 2026. godine.

Ads