U današnjem svijetu davanje prioriteta zdravoj prehrani postalo je sve važnije. To je zbog obilja opcija brze hrane koja je prepuna nezdravih masnoća i tvari. Nažalost, hranjive namirnice poput žitarica, graška i zobi, koje su bogate vlaknima, rijetko se nalaze u našoj prehrani. Naš fokus danas se vrti oko štetne hrane koja ima štetan utjecaj na naš probavni sustav.

Liječnici izražavaju zabrinutost zbog sve veće učestalosti bolesti štitnjače, osobito među mladima. Dok uzroke u početku pripisuju pritiscima modernog života, ističu da glavni problem leži u načinu pripreme hrane. Neophodno je izbaciti određene namirnice iz prehrane jer su štetne za naše cjelokupno zdravlje.

Možete li opisati izgled štitnjače?

Smještena u prednjem dijelu vrata, odmah ispod Adamove jabučice i duž prednje strane dušnika, nalazi se žlijezda koja podsjeća na nježni oblik leptira. U svom optimalnom stanju ostaje nedostižan.

Točnije, štitnjača oslobađa niz hormona.

Hormoni T4 (tiroksin) i T3 (trijodtironin) igraju značajnu ulogu u tjelesnoj regulaciji. Kalcitonin također igra ulogu.

Ove tvari imaju značajan utjecaj na različite tjelesne funkcije, uključujući metabolizam, rast, razvoj, rad srca, seksualnu funkciju kod muškaraca i žena, održavanje trudnoće, regulaciju šećera u krvi, tjelesnu temperaturu i metabolizam kalcija.

Prevalencija poremećaja rada štitnjače je u porastu, sa sve većim brojem oboljelih osoba. Smještena u donjem dijelu vrata, ova ključna žlijezda igra vitalnu ulogu u proizvodnji hormona koji utječu na brojne tjelesne sustave. Svaki poremećaj u njegovom funkcioniranju može rezultirati nizom problema.

Postoje različite vrste poremećaja štitnjače s kojima se čovjek može susresti: hipertireoza, hipotireoza i Hashimotov tireoiditis, stanje koje karakterizira upala štitnjače.

Molly Hembri, dijetetičarka, ističe značajan utjecaj naše prehrane na štitnjaču. Ipak, ono što mnogima ostaje nepoznanica je postojanje određene vrste hrane koja predstavlja najveći rizik za osobe s ovim zdravstvenim problemom.

Prema savjetima nutricionista, osobama s problemima štitnjače savjetuje se da se klone hrane za koju se zna da sadrži goitrogene.

Prema Hembreeju, goitrogeni su prehrambeni artikli koji posjeduju tvari slične tiroksinu, utječu na sintezu hormona štitnjače i dovode do manjka joda.

Prema njezinim zapažanjima, te tvari sadrži nekuhano povrće iz skupine cruciferasa poput brokule, cvjetače i kupusa, dok se soja i proso ne preporučuju. Pozitivan aspekt je da ne morate potpuno ukloniti većinu ovih namirnica iz svoje prehrane; umjesto toga, konzumirajte ih umjereno, ali s određenim načinom pripreme. Kako bi se spriječio štetan utjecaj na štitnjaču, preporuča se podgrijavanje ovih namirnica prije konzumiranja.

Prema nutricionistici, goitrogena aktivnost križanog povrća može se eliminirati procesom zagrijavanja. Konzumacija umjerenih količina sirovog povrća iz skupine cruciferasa i soje ne predstavlja značajan rizik za zdravlje štitnjače. Međutim, nutricionisti često savjetuju potpuno izbacivanje prosa iz prehrane.

Ads