Svaki pojedinac praktikuje različite rituale nakon buđenja ujutro. Neki od nas odmah skaču iz kreveta (iako su takvi slučajevi prilično retki), dok drugi preferiraju malo duže opuštanje. Međutim, u današnjem digitalnom dobu, čini se da većina nas ima lošu naviku da odmah posegne za mobilnim telefonom kako bi proverila obaveštenja, poruke ili najnovije vesti. Mobilni telefon, poznat i kao pametni telefon, je prenosivi elektronski uređaj koji kombinuje funkcije telefona i računara. Prilikom odabira mobilnog telefona, važno je razmotriti lične potrebe i preferencije, kao i tehničke karakteristike uređaja kako biste pronašli najbolji model koji odgovara vašim zahtevima.

 

 

Međutim, koliko je ta navika stvarno opasna? Dr. Džejn Bouring objašnjava da, iako je to nešto što svi povremeno radimo, stalno posezanje za telefonom može biti “previše stimulativno” za nervni sistem, s potencijalno ozbiljnim posledicama po naše zdravlje. Na svom TikTok kanalu naglašava: “Ovo nije preporučljivo, jer će povećati nivoe dopamina, snažnog stimulansa za vaš mozak i nervni sistem”, ističe u svom video prilogu.

 

 

Doktorka takođe ističe da korišćenje mobilnog telefona može imati uticaj na metabolizam zbog električnih i magnetskih polja (EMF) koja emituje uređaj, izazivajući prekomerno punjenje ćelija kalcijumom, što zahteva dodatni unos magnezijuma kako bi se uspostavila ravnoteža u organizmu. “Ovo može uticati na vaš metabolizam tokom dana, na nivoe energije i čak izazvati glavobolje od izloženosti tim talasima”, objasnila je. Prema njenim rečima, ekran mobilnog telefona emituje plavo svetlo koje može narušiti vaše “cirkadijalne ritmove” – prirodne ritmove spavanja. Takođe, ovo može uticati na nivo stresa tokom dana. Stoga, pre nego što odmah posegnete za telefonom čim otvorite oči ujutro, možda je vredno razmisliti o alternativnim jutarnjim rutinama koje će podržati vaše opšte blagostanje.

 

Ads