Francuska je nedavno doživjela izbijanje stjenica, a sada se zaraza proširila na London. Prisutnost stjenica može predstavljati opasnost po zdravlje, stoga je važno što prije prepoznati njihovu prisutnost i poduzeti potrebne korake za njihovo postupno iskorijenjivanje.

 

Uklanjanje ili iskorijenjivanje je težak zadatak.

Stjenice žive od četiri do šest mjeseci, tijekom kojih mogu preživjeti dulja razdoblja bez obroka. Ova otpornost čini ih iznimno teškim za iskorijeniti. Stjenice često prolaze nezapaženo, ali njihove prehrambene navike uključuju grickanje izložene kože kako bi izvukle krv. Ovo je jasan pokazatelj zaraze, prenosi Mirror.

 

 

Stjenice su dosadan problem u vašem domu. Iako su njihovi ugrizi uglavnom bezopasni, mogu izazvati alergijske reakcije, pa čak i sekundarne infekcije kože. Ključno je eliminirati zarazu što je prije moguće jer ženke stjenica mogu položiti do 500 jaja u samo dva mjeseca. Ova se jaja izlegu za otprilike sedam dana, što dovodi do ogromnog priljeva stjenica. Situacija je posebno teška u Parizu, u Francuskoj, gdje stjenice uzrokuju značajne probleme, a broj novih ugriza svakodnevno raste. To je izazvalo zabrinutost u Engleskoj, budući da 15 vlakova Eurostar dolazi u London svaki dan iz Pariza, pojačavajući osjećaj opasnosti.

 

Iako stjenice postoje na većini mjesta gdje ima ljudi, veći gradovi ponekad dožive epidemije. Godine 2010. New York je zahvatila najezda stjenica, koja se proširila čak i na sjedište Googlea koje se tamo nalazi. Opće je poznato da stjenice preferiraju okruženja s višim temperaturama, što ih čini češćima u zgradama i područjima s toplijom klimom. Stjenice može biti teško otkriti, ali Večernji list je naveo sedam ključnih pokazatelja na koje treba obratiti pažnju.

 

 

Stjenice se mogu otkriti rano po neobičnom, pljesnivom mirisu koji ostaje prisutan u vašim prostorima za spavanje, čak i ako nema vidljivog izvora za to, kao što je hrpa neopranog rublja. Ovi insekti ispuštaju ono što je poznato kao feromoni za uzbunu koji signaliziraju opasnost, a imaju slabu aromu maline, cilantra ili nečeg sličnog. Kod jačih zaraza, miris mrtvih stjenica i njihovih čahura može se kombinirati s gore spomenutim mirisom i proizvesti miris hrđe.

 

Ako se slučajno probudite uz “svrbljive ugrize” koji su crvene boje, to može ukazivati ​​na prisutnost stjenica. Ovi insekti se obično hrane krvlju tijekom noći i skloni su gristi za noge, ruke i šake, ponekad u skupinama, ali mogu se pojaviti i kao pojedinačni ugrizi. Iako ih stručnjaci općenito smatraju bezopasnima, neki pojedinci mogu biti alergični na njihove ugrize. U takvim slučajevima treba potražiti liječničku pomoć ako postoji prekomjerna oteklina.

 

jaja
Može biti prilično teško identificirati jaja stjenica zbog njihove minijaturne veličine, koja mjeri samo 1 mm duljine. Međutim, mogu se otkriti tako da paze na sve što je slično malim zrncima riže unutar kreveta. Ova jaja imaju tendenciju prianjanja na različite površine, često se skupljajući u blizini šavova i spojeva madraca ili iza uzglavlja.

Školjke
Stručnjaci su primijetili da stjenice tijekom svog životnog ciklusa prolaze kroz više faza linjanja. To rezultira različitom veličinom njihovih čahura. Međutim, njihov žuti, prozirni izgled i dalje se može koristiti kao znak njihove prisutnosti. Te se čahure često nalaze u šavovima, naborima i pukotinama madraca, kao i na drugim mjestima poput pukotina u zidovima i namještaju.

 

 

 

Mrlje od krvi
Ako zgnječite stjenicu nakon što se nahranila, mogli biste primijetiti curenje krvi zbog naglih pokreta kao što je prevrtanje tijekom spavanja. To bi mogao biti znak stjenica ako primijetite bilo kakve tragove na svom tijelu. Ako nema drugih vidljivih uzroka tragova, vjerojatno su to tragovi štetnika.

 

Stjenice za sobom ostavljaju mali, tamni izmet koji nalikuje tragovima vrha olovke. Mogu se naći na madracima, uzglavljima, posteljini i zidovima, a često ih je teže otkriti nego mrlje od krvi. Osim toga, ovaj izmet ispušta blagi miris hrđe, što pridonosi neugodnom mirisu.

 

 

Odrasle stjenice, obično dugačke oko 5 milimetara, skrivaju se u brojnim područjima oko kreveta iu njegovoj blizini. Pažljivim pregledom ovih područja lako se može otkriti prisutnost stjenica i potom poduzeti korake za njihovo uklanjanje.

 

Kako biste spriječili širenje stjenica po cijeloj kući, preporuča se usisavati žarišta stjenica jednom tjedno. Time se mogu eliminirati sve potencijalne stjenice. Pobrinite se da sva žarišta stjenica, kao što su podnice, ispod jastuka na kauču i ispod kreveta, budu temeljito usisana barem jednom tjedno.

 

Kako biste smanjili mjesta za skrivanje stjenica, mudro je očistiti kućanstvo i ukloniti sav nepotreban nered. Time se uvelike smanjuje mogućnost da stjenice pronađu skrovišta. Važno je napomenuti da što više imovine imate, to je veći broj mjesta na kojima se stjenice mogu zalijepiti.

 

Preporučljivo je izbjegavati pohranjivanje stvari u kartonske kutije. Karton je preferirani materijal za stjenice, što im olakšava napade vaših predmeta. Ako od nekoga dobijete predmete u kartonskoj kutiji, najbolje je da ih izvadite iz kutije prije no što ih odnesete kući. Prilikom selidbe važno je što prije raspakirati svoje stvari i baciti kutije. Preporučljivo je prijeći na plastične spremnike za skladištenje ako stvari planirate držati na tavanu, u garaži ili smočnici. Ako otkrijete najezdu stjenica, važno je potražiti stručnu pomoć za dezinsekciju prije nego što se stjenice uspiju razmnožiti.

 

Važno je biti oprezan kada su gosti u pitanju. Treba paziti tko je dobrodošao u svoj dom. Možda se čini nepristojnim, ali uvijek je pametno raspitati se je li gost nedavno boravio u hotelu ili ima li stjenica. Iako se upit može činiti nepristojnim, on u konačnici može spriječiti daljnje probleme. Stjenice često skrivaju oni koji ih nose zbog društvene stigme koja okružuje problem, što je pridonijelo rastućem opsegu problema.

Ako je stjenica ženka, ona ima sposobnost polaganja jaja dulje vrijeme bez potrebe za partnerom, sve dok se stalno hrani krvlju. Kao mjera predostrožnosti, najbolje je s putovanja ponijeti samo one stvari koje se mogu odmah oprati i osušiti. Nadalje, preporučuje se pranje na najvišoj mogućoj temperaturi kako bi se učinkovito uklonile sve stjenice i njihova jaja. Kako prenosi Večernji list, savjetuje se i stavljanje odjeće u sušilicu.

Ads