Parazitske bolesti veliki su globalni zdravstveni problem, posebice u manje razvijenim regijama. Crijevni paraziti, poput glista, trakavica i valjkastih crva, česti su i mogu zahvatiti svakoga, a rizik od zaraze povećava se zbog loše higijene, pijenja nefiltrirane vode i kupanja u zagađenoj vodi.

Crijevni paraziti mogu izazvati različite simptome ovisno o vrsti parazita i stanju imunološkog sustava osobe:

Promjene u probavnom sustavu uključuju gubitak apetita, proljev s krvavom stolicom, zatvor, te moguću prisutnost glista u stolici.
Kada ličinke trakavice prodru u kožu, mogu se pojaviti alergijske reakcije i osip.
Respiratorni problemi mogu se pojaviti kada parazit inficira pluća, uzrokujući jak kašalj i otežano disanje.
Česti su i problemi u razvoju kod djece i gubitak težine kod odraslih.

dijagnoza
Prisutnost crijevnih parazita najčešće se potvrđuje laboratorijskom analizom stolice kojom se mogu otkriti jaja i ličinke parazita.

Metode prevencije i liječenja
Parazitske infekcije najbolje se sprječavaju prakticiranjem dobre osobne higijene, uključujući redovito pranje ruku te pažljivo pranje i kuhanje hrane.

liječiti
Lijekovi su glavno uporište u liječenju crijevnih parazita, ali dobra higijena i preventivne mjere ključne su za sprječavanje širenja infekcije:

Antiparazitici se često koriste za uklanjanje parazita iz tijela.
Higijenska praksa uključuje pranje ruku nakon korištenja toaleta i prije jela, te temeljito pranje sirovog voća i povrća.

Neki prirodni načini kontrole crijevnih parazita uključuju:

Koristite biljke i začine poznate po svojim antiparazitskim svojstvima, poput luka, češnjaka i pelina.
Dijetetske mjere poput smanjenja unosa šećera i ugljikohidrata mogu pospješiti razmnožavanje parazita.
Crijevni paraziti su ozbiljan zdravstveni problem koji zahtijeva pažnju i adekvatnu prevenciju i liječenje. Redovitim higijenskim mjerama i pravovremenom medicinskom intervencijom ovi se nepozvani gosti mogu učinkovito kontrolirati i eliminirati.

Ads