Posljednja dva desetljeća Novak i Jelena dijele duboku i trajnu ljubav. Njihova veza seže još od ranih dana Novaka Đokovića u juniorskom tenisu, a tijekom braka su bili blagoslovljeni s dvoje djece. Njihov pustolovni životni stil doveo ih je do toga da žive na raznim lokacijama diljem svijeta. Danas ćemo ukratko istražiti njihovo obrazovanje i postignuća koja su postigli od školskih dana.

Od svojih ranih godina, Novak Đoković, izvanredni teniski talent koji je rušio naizgled nedostižne rekorde, posjedovao je inherentno razumijevanje da je njegova budućnost u carstvu sporta. Još tijekom formacije u osnovnoj školi gajio je nepokolebljivu ambiciju – postati prvak. Iako je uobičajeno da roditelji oblikuju aspiracije svoje djece, Novak je zapravo utjecao na svoje roditelje, Srđana i Dijanu, pokazujući svoje iznimne sposobnosti, čime je potvrdio njihove dugogodišnje sumnje. Bilo je izvan njihove najluđe mašte da najveći tenisač budućnosti živi pod njihovim krovom! No, krenuti u trijumfalnu sportsku karijeru iziskuje velika odricanja…

Novakov obrazovni put započeo je u osnovnoj školi “Bora Stanković” na Banjici u Beogradu. U dobi od sedam godina neustrašivo je iskazao svoju ambiciju da dosegne teniski vrh i postane prvi igrač svijeta. Ova važna deklaracija snimljena je na filmu i od tada je osvojila gledatelje diljem svijeta, ostajući divan izvor inspiracije čak i danas.

Roditelji su, priznajući iznimne sposobnosti svog najstarijeg djeteta i dijeleći duboku ljubav prema atletici, u potpunosti podržali njegove ambicije. Sa samo 12 godina donijeli su važan izbor da ga upišu u cijenjenu tenisku akademiju koju vodi Nikola Pilić. Nevjerojatno, sa 16 godina Nole je već krenuo na svoj profesionalni teniski put. Važno je spomenuti da su njegovi mlađi brat i sestra, Marko i Đorđe, nadahnuti njegovim putem također svim srcem prigrlili svijet tenisa.

Novakovo formalno obrazovanje prekinuto je dolaskom u Športsku gimnaziju.

U podcastu Pod lupom Dijana, majka učenika, podijelila je svoje osjećaje frustracije i razočarenja zbog nerazumijevanja škole kada je u pitanju potreba njenog sina za specijaliziranim stolom. Kako bi riješila problem izostanka sina, morala se obratiti disciplinskoj komisiji, ali umjesto podrške, i ona i sin bili su izloženi maltretiranju, što je na kraju dovelo do njegovog izbacivanja iz sportske gimnazije. Dijana je izričito tražila da škola svoju povezanost sa sportskom gimnazijom čuva u tajnosti. Neuspjeh škole da osigura potrebnu pomoć i resurse kako bi njezin sin mogao akademski napredovati doista je obeshrabrujući.

Nole je često govorio o svojim obrazovnim težnjama i namjeri da završi fakultet nakon završetka profesionalne teniske karijere. Osim toga, njegov izvanredan intelekt očituje se u njegovom poznavanju više jezika. Tenisač bez premca našeg doba ne samo da pokazuje majstorstvo u srpskom, engleskom, talijanskom, njemačkom, francuskom, španjolskom i ruskom jeziku, već se odvažio i na učenje kineskog, japanskog, arapskog i portugalskog jezika, bez namjere da završi svoje lingvističke studije. istraživanje.
Tijekom mog osnovnog obrazovanja morali smo učiti dva jezika. Engleski je bio obavezan, a imali smo mogućnost biranja drugog jezika. Osobno sam odlučio nastaviti učiti njemački kao dodatni jezik zbog prethodnog iskustva koje sam imao na teniskom kampu u Njemačkoj. U srpskoj kulturi poznata je izreka koja naglašava važnost višejezičnosti: “što više jezika znaš, to si vredniji kao osoba”. Neizmjerno me veseli što mogu razumjeti razgovore kamo god idem, čak i ako je to samo svladavanje nekoliko fraza na raznim jezicima. I Đoković je iznio svoje viđenje ove teme.

Američki novinar Ben Rotenberg bio je očaran Đokovićevom lingvističkom vještinom. Tijekom svog boravka u Madridu 2018. godine, Đoković je zaprepastio Rotenberga davši četiri intervjua na različitim jezicima, ostavivši ga potpuno bez teksta.

Važno je istaknuti nedavne novosti u vezi s Đokovićevim konferencijama za tisak u Rimu, gdje ih sada samouvjereno vodi na talijanskom jeziku, izdvajajući se kao jedini netalijanski igrač koji to čini. Rotenberg je otkrio da uz Đokovićevo znanje četiri prethodno spomenuta jezika, tečno govori i francuski te se očekuje da će nastaviti usavršavati svoje vještine španjolskog tijekom svog boravka u Marbelli.

Doznalo se prije dvije i pol godine kada je za njegovu suprugu Jelenu otkriveno da on govori ruski. Ovo otkriće objavljeno je tijekom intervjua s Kristoferom Klerijem, novinarom cijenjenog “New York Timesa,“ koji je postavio pitanje.

Bio sam šok kada sam otkrio njegovu vještinu govorenja ruskog. Potpuno sam zbunjen načinom na koji je stekao tu vještinu. Je li se jednog dana jednostavno probudio i donio svjesnu odluku da tečno govori jezik? Djeluje gotovo nadnaravno, kao da ga je prizvao bez napora. Ove osjećaje izrazio je korisnik popularne društvene mreže Twitter.

Nakon školovanja u Osnovnoj školi Drinka Pavlović u užurbanom Beogradu, Jelena Ristić, predana sportašica, nastavila je školovanje u cijenjenoj Sportskoj gimnaziji. Tražeći daljnje akademsko obogaćivanje, zatim je krenula na putovanje u Bocconi, renomirani privatni koledž u Milanu, Italija, gdje je zaronila u područje poslovne administracije i uspješno završila svoj magistarski program. Međutim, njezina neutaživa žeđ za znanjem i obrazovanjem potaknula ju je da 2011. obrani doktorsku tezu iz luksuznog menadžmenta i usluga na cijenjenom Međunarodnom sveučilištu u Monaku. Opremljena ovim izvanrednim postignućima, Jelena Đoković vješto vodi zakladu koju je osnovala zajedno sa svojim suprugom.
U svojoj potrazi za neprekidnim učenjem, bračni par Đoković pokazuje snažnu želju da prošire svoje horizonte krećući na putovanja kako bi uronili u različite kulture i okruženja. Aktivno se uključuju u temeljita istraživanja različitih tema koje zaokupljaju njihovu znatiželju, što rezultira ogromnim rezervoarom znanja koji se odnosi na principe hranjivih prehrambenih navika. Štoviše, aktivno traže savjet od cijenjenih stručnjaka u području odgoja djece i pridaju veliku važnost njegovanju vlastitog mentalnog blagostanja.

Ads