Danas je Dubai doživio jaku oluju s jakom kišom, što je dovelo do kruženja alarmantnih videa na raznim mrežama koji bilježe intenzivan pljusak, uzrokujući značajne izazove za avione koji pokušavaju navigirati pistom.

Naime, došlo je do obustave više letova, zbog čega su vlasti poslale cisterne na ulice i autoceste radi ispuštanja vode. Zračna luka objavila je priopćenje u vezi s olujom.


Prema priopćenju Reutersa, operacije u međunarodnoj zračnoj luci Dubai bile su privremeno zaustavljene u trajanju od 25 minuta u utorak zbog snažne oluje. Kako je navedeno na mreži “X”, u Dubaiju je došlo do značajne poplave s katastrofalnim posljedicama.

Dodatkom zračne luke, rad je sada nastavljen. Prema glasnogovorniku iz Dubaija, ukupno 21 odlazni i 24 dolazna leta otkazani su jutros u 12:02, a tri su leta preusmjerena na obližnje zračne luke.

 

Razorne superćelijske oluje koje su pogodile Srbiju u srpnju 2023. rezultirale su ne samo značajnom materijalnom štetom već i tragičnim gubitkom života. Stoga je ključno poduzeti proaktivne mjere i ne prepustiti slučajnosti pojavu budućih oluja s orkanskim udarima vjetra. Pravovremena upozorenja stručnjaka učinila bi značajnu razliku.

Svi znakovi upućuju na ponovno pojavljivanje superćelijskih oluja.

Prema spoznajama Ivana Ristića, meteorologa amatera, pojava superćelijskih oluja vjerojatno će se ponoviti u mjesecu srpnju. Ristić samouvjereno tvrdi da svi pokazatelji upućuju na njihovu pojavu, a točni detalji ovih snažnih oluja, karakteriziranih orkanskim udarima vjetra i potencijalnom tučom, mogu se s većom točnošću utvrditi tek krajem lipnja.

Proces određivanja novog udara i njegove lokacije može biti složen zadatak koji zahtijeva pažljivo razmatranje.

Prema Ristićevim riječima, ključno je pratiti temperaturu mora i oceana jer ona služi kao odlučujući faktor za pojavu superćelijskih oluja. Na primjer, ako bismo krajem lipnja otišli na Jadransko ili Egejsko more i lagano ušli u vodu bez žurbe i potrebe za zagrijavanjem, a temperatura mora iznosi 25-26 stupnjeva, velika je vjerojatnost doživjet će superstanične oluje u srpnju.

Prema njegovom objašnjenju, superćelijska oluja ograničena je temperaturom mora od približno 27 Celzijevih stupnjeva. Početkom srpnja prošle godine temperatura Jadranskog mora porasla je do 29 stupnjeva, što je rezultiralo olujnim izazovima s kojima smo se susreli 13. i 19. srpnja.

Prema riječima Ivana Ristića, trenutno stanje ne sluti na dobro jer se bliži kraj proljeća i početak ljeta. Zabrinjava topla temperatura mora jer ove godine nije bilo značajnijeg pada temperature. Zapravo, Atlantski ocean sada bilježi najvišu zabilježenu temperaturu. Izvor Golfske struje, koji se nalazi blizu obale Afrike, također doživljava neviđenu vrućinu. Ovi alarmantni uvjeti samo povećavaju potencijalne rizike koji se mogu pojaviti tijekom putovanja.

Ads