U 21. smo stoljeću, a ljudi još uvijek vrše veliki pritisak na roditelje sa samo jednim djetetom. U davna vremena žene su bile osuđivane ako ne rađaju dječake, au nekim krajevima to traje i danas.
Imam-hatib Muhamed Demirović je događaj iskoristio da objasni da Allah određuje spol čijeg djeteta, te da je najvažnije da bude živo i plodno.
Par je imao troje djece koje su sve bile kćeri. Žena je opet bila u drugom stanju, a muškarac je bio poseban u pogledu djevojaka – nije više želio djevojke. Jednog dana rekao je svojoj ženi: “Ako porodiš djevojčicu, ne vraćaj se kući.”
Rodila je kćer. Bila je tužna i toliko je plakala da nije mogla ništa reći. Ali liječnik koji je bio pokraj nje bio je učen čovjek. Bio je šokiran; sve mame su sretne kada nakon porođaja drže bebu u naručju, ali ova žena je plakala bez prestanka.
Žena je jedva rekla liječniku: “Ova moja kći je razvedena od mog muža. Rekao mi je: Ako rodim žensko, ne vraćam se kući”, ispričao je Demirović i dodao:
Liječnik je tražio suprugov telefonski broj i nazvao ga, “Čestitamo, dobili ste sina”, rekao je. Dotrčao je sav presretan što vidi sina. U međuvremenu je bilo više poroda; jedno novorođenče bilo je nepotpuno građeno, deformirano.
Liječnik je odveo dijete k sebi i pogledao stanje, treslo se od straha i razočaranja. Tada ga je liječnik primio za rame i rekao “Spusti to dolje, dušo” i pokazao mu njegovu kćer “Ovo je tvoje dijete koje imaš.”
To mu je bio dovoljan motiv i opomena da zagrli svoju kćer i da s ljubavlju uzme ruku svoje supruge i pusti ih da se vrate svojoj kući.
“Ponekad jedno žensko dijete može biti korisnije za roditelja nego troje ili petero muške djece. Nije poenta da li je muško ili žensko, poenta je da bude sretno i plodno i korisno za zajednicu”, zaključio je Muhamed Demirović. . Uz dužno poštovanje.