Tijekom sna, razne žlijezde u ustima luče slinu, a svaka od njih izaziva različite reakcije. Način na koji postavljate svoje tijelo tijekom spavanja može utjecati na to hoće li vam slina izlaziti iz usta ili ne. Kada ležite na boku ili na trbuhu, usta vam se mogu prirodno otvoriti dok se mišići opuštaju, što rezultira slinjenjem.
Nasuprot tome, spavanje na leđima može učinkovito spriječiti ovaj problem jer su vam usta zatvorena tijekom cijele noći. Pojedinci koji pate od alergija, osobito oni s alergijskim rinitisom i alergijama na hranu, mogu pokazivati povećanu proizvodnju sline.
Stimulacija jednjaka, uzrokovana želučanom kiselinom, može potaknuti povećanje proizvodnje sline, što rezultira kiselošću. Kada pojedinac pati od sinusne infekcije, može se suočiti s poteškoćama s disanjem i gutanjem zbog infekcija gornjeg dišnog trakta. To može dovesti do nakupljanja sline. Kako bi ublažili nelagodu zbog začepljenog nosa, pojedinci mogu biti prisiljeni disati na usta, uzrokujući tako povećanje proizvodnje sline.
Upala krajnika može rezultirati sužavanjem i oticanjem prolaza, što u konačnici uzrokuje nakupljanje sline.
Pretjerano lučenje sline, poznato kao slinjenje, često se opaža kod osoba koje prolaze kroz noćne more, a može se manifestirati i kod odraslih zbog psiholoških čimbenika, osobito među onima koji se bore s povišenim razinama stresa.
Proizvodnja sline može se pojačati određenim lijekovima, uključujući antidepresive i morfij. Ako koristite ove lijekove ili su vam propisani, moguće je pojačano slinjenje.