Odgovor na internetu na nedavni oglas za sobaricu bio je prilično šokantan. Ako reklamu pravi žena, trebalo bi da se stidi. Neki komentari su čak sugerisali da žena treba da očisti svoj dom i uštedi 200 evra koje je nameravala da ponudi kao kompenzaciju. Drugi su sugerirali da posao nije vrijedan iznosa koji se nudi i da nije normalno da žena očekuje tako dugu listu obaveza od nekoga za tako malu platu. Oglas je snimljen za beogradsku gazdaricu koja svakodnevno iznajmljuje nekoliko stanova u centru grada. Traži spremačicu koja mora da razume engleski i da nudi platu od 200 evra mesečno. Korisnik Twittera podijelio je oglas na svom računu nakon što ga je vidio na društvenim mrežama, koristeći šarene psovke da ga podijeli.

Ovo je izazvalo stalnu buru na sajtu Kurir.rs, a čitaoci nisu mogli da veruju šta čitaju. Ponovo, Gazdarica traži ozbiljnog, odgovornog, vrijednog, pedantan i neosuđivan kandidat. Osim toga, kandidati moraju imati određeno znanje engleskog jezika, jer se od kućnih pomoćnica može tražiti i da dočekuju strane goste i predaju im ključeve, pored osnovnih obaveza čišćenja. Uz dugu listu obaveza i očekivanja, gazdarica je naglasila da su dva stana svaki dan u različitim prostorima, te da bi domaćica u nedostatku posla možda morala raditi i na trećoj lokaciji. Radno vrijeme je od 11 do 16 sati, šest dana u sedmici, a nedjelja je jedini slobodan dan. Ponuđena plata je 200 EUR. Oglas je privukao veliku pažnju čitalaca, vjerovatno zbog širokog spektra dužnosti i relativno niske plate.

 

Vrijedi napomenuti da privatna domaćinstva mogu platiti između 3.000 i 5.000 dolara dnevno za sličan posao, ovisno o tome šta vlasnik kuće traži. Zarada po satu se obično kreće između 500 i 600 dinara, a naše čitaoce podstičemo da u komentarima izračunaju kolika bi mogla biti dnevna i mesečna zarada čistačice. Važno je podsjetiti od samog početka pandemije da su dadilje i čistačice među prvima ostale bez posla zbog opasnosti od fizičkog kontakta i prirode posla. Međutim, s vremenom, sanitarni čvorovi su postali ključno pitanje i sve više ljudi se odlučuje angažirati profesionalce za svoje lične ili poslovne potrebe održavanja. Zapravo, neki su nastavili normalno raditi i vratili se radnim navikama prije pandemije krajem 2020. i 2021. godine.

 

Stoga je potražnja za sredstvima za čišćenje tolika da trenutno postoji nedostatak sredstava za čišćenje na domaćem tržištu. Telegraf Biznis piše da je to zato što su mnoge čistačice rezervisane nedeljama ili čak mesecima unapred, a neke čistačice imaju stalne klijente i ne primaju nove klijente. Trenutno neke čistačice naplaćuju i do 600 dinara po satu, ali je prosek i dalje između 300 i 350 dinara.

Ads